Siteler-tv-logo-reklam

Sevimli: Kuruyemişçi esnafımız yılbaşına hazır

Sevimli: Kuruyemişçi esnafımız yılbaşına hazır

Sevimli: Kuruyemişçi esnafımız yılbaşına hazır

Sevimli: Kuruyemişçi esnafımız yılbaşına hazır

Ankara Kurukahveciler ve Kuruyemişçiler Esnaf Odası Başkanı Aytaç Sevimli, yılbaşının, kuruyemişçi esnafı için satışların, tüketici için ise talebin arttığı önemli bir dönem olduğunu belirterek, kuruyemişin en tazesinin, en çok çeşidiyle birlikte en uygun fiyata kuruyemişçiden alınabileceğini kaydetti.

Ankara Kurukahveciler ve Kuruyemişçiler Esnaf Odası Başkanı Aytaç Sevimli, yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi olan en taze kuruyemişin birçok çeşidiyle birlikte en uygun fiyata kuruyemişçiden gönül rahatlığıyla alınabileceğini söyledi.

Sevimli: Kuruyemişçi esnafımız yılbaşına hazır

Yılbaşı yaklaşırken sofraların vazgeçilmezi kuruyemiş satışlarının hareketlendiğini ifade eden Oda Başkanı Sevimli, “2022 yılının son bulmasına sayılı günler kala kuruyemişçi mahalle esnafımız hareketlenmeye başladı. Kuruyemişçi esnafı için satışların arttığı, tüketici için ise talebin arttığı bir dönemdeyiz. Yılbaşının vazgeçilmezi olan ve sevilerek tüketilen bir ürün olan kuruyemişin özellikle en taze ve bol çeşidiyle, en uygun fiyata güvenilir ellerden halkımıza ulaşması birinci önceliğimiz ve hedefimiz. Hareketlilik son birkaç gün kala daha da artar, hatta sergilerimizde son bir iki günde kuyruk oluşur.” diye konuştu.

Yılbaşında tüketimi artan kuruyemiş çeşitlerinde geçen yıla göre artış olduğunun altını çizen Sevimli, “Piyasada kuruyemiş fiyatlarında katlanan artışlar dikkat çekiyor. Geçen yıl 100-160 lira arasında perakende fiyatı olan Antep fıstığı bu yıl 350 lirayı aşan fiyatlara satılıyor. Fındık geçen yıl kilosu 80-120 lira iken, bu yıl 190 liraya çıkan fiyatlara ulaşıyor. Kaju 230-290 liraya, ceviz içi 190-250 liraya, badem 200-240 liraya, tuzlu fıstık 75-90 liraya, ay çekirdeği 65-70 liraya satılıyor.” dedi.

‘KARIŞIK ÇEREZ RAĞBET GÖRÜYOR’

Daha fazla ürün çeşidine sahip olan karışık kuruyemişin tüketici tarafından rağbet gördüğünü belirten Sevimli, şunları söyledi: “Kuruyemişçi esnafı olarak, yılbaşı öncesi  bütün hazırlıklarımızı tamamladık son güne kadar satışlar güzel geçecektir inşallah. Son birkaç günümüz ve satışlarda büyük bir yılbaşı hareketliliği yaşanıyor. Kuruyemiş tüketiminin değişmez şampiyonu ay çekirdeğidir. Yılbaşında da bu durum değişmiyor. Ay çekirdeğinden sonra en çok tuzlu fıstık tüketiliyor. Onu Antep fıstığı ve fındık izliyor. Tüketici kuruyemiş ürünlerinin karma olarak adlandırılan ve fiyatlandırmalara nazaran daha düşük maliyeti olan karışık ürünlere yönelmektedir. İçeriklerine göre klasik, mix, karışık ya da kokteyl olarak tanımlanan bu seçenekler, kuruyemiş tüketiminde oldukça rağbet görüyor. Karışık kuruyemiş vatandaşların genel olarak tercihleri arasında yer alıyor. Kuruyemiş tüketicisi, fiyatı çok yükselen badem, fındık veya Antep fıstığını tek ürün olarak almak yerine, daha uygun fiyatlı hepsi bir arada olan karışımları tercih ediyor. Sonuçta burada, daha pahalı ve daha ekonomik mahsulleri harmanlayarak bir denge oluşturulabiliyor. Karışık ürünler için badem, fındık, yer fıstığı, kavrulmuş sarı leblebi, çekirdeksiz kuru üzüm, çekirdek, Antep fıstığı, fıstık, fındık, kabak çekirdeği karışımları yapıyoruz. Bu da vatandaşlar tarafından rağbet görüyor. Seçenekli olarak, hem hepsi bir arada hem de fiyatı daha uygun olunca, tüketicilerin bu yöne kaydığını görüyoruz.”

Sevimli: Kuruyemişçi esnafımız yılbaşına hazır

‘EN İYİ KURUYEMİŞ KURUYEMİŞÇİDEN ALINIR’

Kuruyemişçi esnafının en büyük sıkıntılarından birinin  seyyar, kayıtdışı satıcılar olduğunu dile getiren Sevimli, “Ne olduğu, nereden geldiği bilinmeyen kuruyemişi vatandaşımızın almamalarını öneriyoruz. Muhatap yok, iade etme şansı olmuyor. Mahallede bulunan kuruyemişçi esnafımızdan gönül rahatlığıyla kuruyemişlerini taze olarak alabilirler. En iyi kuruyemiş, kuruyemişçiden alınır. Büyük marketlerin yılbaşına özel fiyatlar sunduğu gösteriliyor ama taze olup olmadığı bilinmeyen  kapalı ürünleri teşhir ediliyor. Ankara’mızın her bölgesinde bulunan kuruyemişçi esnafımız, her daim taze kuruyemişini satıyor. Ayrıca fiyatlarımız da büyük marketlere göre aynı seviyededir hatta daha da ucuzdur. Vatandaşımıza,  mahallelerinde bulunan her zaman alışveriş yaptıkları  kuruyemişçi esnafından  kuruyemiş almalarını tavsiye ediyoruz.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın