Siteler-tv-logo-reklam
Hobi bahçeleri çalışma kurulu

ATEM “Hobi Bahçeleri” sorununu gündeme taşıyor!

ANKARA – Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, tarım arazilerinin yok olması gerekçe gösterilerek Hobi Bahçelerinin yıkımı kararında çözüm odaklı olarak mağdurlar ve yetkilileri bir araya getirecek çalıştay yapacaklarını açıkladı.

Konuyla bilgili olarak açıklama yapan Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, sorunun tekrar TBMM gündemine taşınması sağlamak istediklerini ifade etti. Başkan Akçam, “Bir kereye mahsus hobi bahçesi yapanların ve yapı kayıt belgesi alanların müktesep haklara sahip olmalarını sağlanmalı bundan sonra yapılacak olan hobi bahçelerinde ise ilgili belediyelerden planlı projeli şekilde yapılmasına izin verilmelidir” önerisinde bulundu.

Yol haritası belirlenecek

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, şunları söyledi:

“TBMM Komisyonlarına daha önceden sunulan Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanun Taslağı içerisinde geçen hobi bahçeleri ile ilgili hususlarda emlakçılık sektöründeki meslektaşlarımızın yanı sıra vatandaşlarımızın yaşadıkları büyük mağduriyetler bulunuyor. Bu haksızlık ve mağduriyetlerin önlenmesi için TBMM’nin 28.Yasama Döneminde takip edilmesi ve çözüme kavuşturulması amacıyla Çalışma Kurulumuzu toplayarak sorunları masaya yatırıp yol haritamızı belirleyeceğiz.”

Başkan Akçam, konunun hukuki olarak masaya yatırılacağını ve konuyla ilgili söz sahibi uzmanların buluşacağı Çalışma Kurulu toplantısının yakında gerçekleştirileceğini de söyledi.

Hobi bahçeleri çalışma kurulu

ATEM Başkanı Hakan Akçam, yaptığı açıklamada daha sonra şöyle dedi:

“Çalışma Kurulu toplantımızda hobi bahçeleri ile ilgili sorunun nereden kaynaklandığı, bu evlere ve bahçelere kimlerin izin verdiği, önce yapılmasına göz yumulan hobi bahçelerinin şimdi neden yıkılmak istendiği, yıkılmak istenen hobi bahçelerinin bulunduğu alanlarda tekrar hedeflenen tarımın yapılıp yapılamayacağı ve tarım yapılacaksa kimin yapabileceği sorularının karşılığını bulmak istiyoruz.

Şimdilerde görmezden gelinse de hobi bahçeleri ile ilgili önemli bir sorunu var ve bu sorun giderek kangrenleşecek hale geliyor. Başta Ankara olmak üzere birçok ilimizde hobi bahçesi sahibi insanımıza yıkım tebligatları yapıldı.

Unutulmasın ki, hobi bahçesi satın alan vatandaşlarımız yazlık, villa alacak kadar zengin değil, şehirde yaşayan, küçük birikimleri ve banka kredisi desteği ile hobi bahçesi alacak orta gelir düzeyindeki insanlardan oluşuyor. Bir anlamda elindekini avucundakini vererek bir ayağım toprakta olsun diye hobi bahçesi satın almışlar ama şimdi tüm birikimleri yok olmakla karşı karşıya. Bu duruma yetkililer elbette sessiz kalamaz ve insanlarımız sahipsiz bırakılamaz.

Belediyeler açısından baktığımızda hobi bahçelerinin kurulmasına öncülük etmiş, hatta kendi hobi bahçeleri bulunan belediyelere şimdi bunları yıkmaları emrediliyor.

Bu konuya en başından karşı çıkılmalıydı. Yıllarca sessiz kalınmamalı, tarım arazilerini satın alanlara, bölünmesine ve üzerine yapı yapılmasına göz yuman kişi ve kurumlara en ağır cezalar verilmeliydi. Şimdi onlara kimse dokunmuyor, fatura bahçeyi satın alanlara kesiliyor.

İşte tüm bu sorunları tartışmak ve gündeme taşımak adına Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası olarak Hobi Bahçelerinin yıkımı kararında çözüm odaklı olarak mağdur insanlarımız ile ve yetkilileri bir araya getirecek Çalışma Kurulumuzu toplayıp ele alınan konuları bir rapor halinde yetkililere sunacağız.”

Hobi bahçeleri çalışma kurulu 06-2023

Hobi bahçeleri çalışma kurulu

BODRUM BELEDİYESİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ 06/2023 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

BODRUM BELEDİYESİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ 06/2023 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

BODRUM BELEDİYESİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ 06/2023 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir cevap yazın