Siteler-tv-logo-reklam

Bartın’da Maden Ocağında Grizu Patlaması

Bartın'da Maden Ocağında Grizu Patlaması

Bartın'da Maden Ocağında Grizu Patlaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amasra’daki süreci yakından takip ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden ocağı patlamasıyla ilgili süreci ve kurumların koordinasyonunu yakından takip ediyor.

Bartın'da Maden Ocağında Grizu Patlaması

Cumhurbaşkanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Amasra’da meydana gelen maden ocağı patlamasıyla ilgili süreci ve tüm kurumların katıldığı çalışmaların koordinasyonunu yakından takip ettiği belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla bölgeye intikal etti.

25 kişi hayatını kaybetti

Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde saat 18.15 sıralarında yer altında patlama meydana geldi.

Olay yerine AFAD, itfaiye ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kütahya, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük İl AFAD Müdürleri ile AFAD Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nün bölgeye yönlendirildiğini duyurdu.

Ayrıca Kızılay’dan 2 ikram aracı ve 3 personel aracı, Sakarya AFAD ve Ankara AFAD’tan da 2 mobil koordinasyon tırı gönderildi. Psikososyal destek ekipleri de bölgede görev yapıyor.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı patlamaya ilişkin soruşturma başlattı.

Bartın'da Maden Ocağında Grizu Patlaması

İçişleri Bakanı Soylu, Bartın’da meydana gelen maden ocağı patlamasıyla ilgili, “110 kardeşimiz orada çalışıyordu, riskli bölgede 49 kardeşimiz vardı. Aşağıda büyük bir mücadele ortaya konuluyor. Oradaki kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun” dedi. Bakan Dönmez de patlamanın sebebinin ilk değerlendirmelere göre grizu patlaması olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın’ın Amasra ilçesinde maden ocağında meydana gelen patlamanın olduğu bölgeye gitti.

“14 kardeşimiz hayatını kaybetti”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgeden açıklamalarda bulundu.

Soylu, hastaneye kaldırılan 21 kişiden 14’ünün hayatını kaybettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Burda bir sahra hastanesi oluşturuluyor ve ambulanslarla birlikte de Bartın’daki hastaneye de intikal ettiriliyor. Hakikaten çok üzüntü duyduğumuz ve söyleyeceklerimizi de paylaşmaktan büyük üzüntü duyduğumuz tabloyla karşı karşıyayız. 110 kardeşimiz orada çalışıyordu, bir kısmı üst katta olanlar çıktı, kurtarıldılar. Riskli bölgede 49 kardeşimiz vardı, hastaneye 21 kardeşimiz intikal etti, maalesef 14 kardeşimiz hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. 7 kardeşimiz de hastaneye intikal halinde. 3 kardeşimiz yoğun bakımda, yanık olanların da bir kısmının İstanbul’a intikali konusunda gerekli tüm hazırlıklar gerçekleştiriliyor. Öncelikle aşağıda büyük bir mücadele ortaya konuluyor. Oradaki kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun. Çeşitli zaman dilimlerinde bilgileri sizlerle paylaşacağız. Vatandaşlarımızdan da farklı bilgilere itibar etmemelerini rica ediyoruz. Başımız sağolsun.”

Bakan Soylu, arama kurtarma çalışmasında 70’in üzerinde görevlinin bulunduğunu söyledi.

Bartın'da Maden Ocağında Grizu Patlaması

“İlk belirlemelere göre grizu patlaması”

Konuşmasına hayatını kaybeden madenciler için başsağlığı dileyerek başlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, şu açıklamayı yaptı:

“Arkadaşlarımızın yapmış olduğu ilk değerlendirmelere göre grizu patlaması olduğu şeklinde. Bir kısmında fayton dediğimiz mini raylı sistem çalışıyor, bir kısmında ise yayan müdahale elle müdahale söz konusu. Bütün arama kurtarma ekipleri görev başında, herhangi bir eksikliğimiz yok. Biz de arkadaşlarla sürekli koordinasyon içerisindeyiz. Ben tekrar başımız sağolsun diyorum.”

 

Bir cevap yazın