Siteler-tv-logo-reklam
Ankara Kulübü'nün Pursaklar buluşması_Siteler TV

Ankara Kulübü nün Pursaklar buluşması dolu dolu geçti

Ankara Kulübü Derneği, Şubeler Koordinasyon Toplantısı vesilesiyle Pursaklar’da dolu dolu bir program geçirdi. Ankara Kulübü’nün ilk programı Şubeler Koordinasyon Toplantısı, Pursaklar Belediyesi’nin Ankara’ya kazandırdığı botanik bahçesi Endemik Vadi’de gerçekleşti. Endemik Vadi’nin de gezildiği programın ardından Pursaklar Belediyesi Abdurrahim Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi’nde Ferfene etkinliği düzenlendi. Ankara Kulübü’nün Pursaklar buluşması, Endemik Vadi ziyareti ve düzenlenen Ferfene etkinliği gibi Ankara’nın yerel değerlerinin öne çıkması ve farkındalığı açısından  oldukça verimli geçti.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkan Dr. Metin Özaslan’ın yönetiminde ve Pursaklar Şube Başkanı Alibey Yüsel’in koordinasyon  katkılarıyla düzenlenen Ankara Kulübü Derneği Şubeler Koordinasyon Toplantısı,  Pursaklar Belediyesi’nin sıcak ve samimi  misafirperverliğinde Pursaklar Endemik Vadi’de gerçekleşti.

Ankara Kulübü'nün Pursaklar buluşması_Siteler TV

PURSAKLAR ENDEMİK VADİ’YE YOĞUN İLGİ

Ankara Kulübü heyeti, Pursaklar Endemik Vadi’ye yoğun ilgi gösterdi. Ankara Kulübü heyetini toplantının yapılacağı Endemik Vadi’de içten bir şekilde karşılayan ve sıcak ilgi ve misafirperverlik gösteren Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, Pursaklar Belediyesi tarafından Ankara’ya değer katan; endemik bitkilerin ve seraların, endemik hayvan türlerinin (Ankara Güvercini, Ankara Keçisi, Ankara Kedisi ve Ankara Tavşanı gibi) yer aldığı Endemik Vadi’yi sorumlu biyolog Osman Erdoğan rehberliğinde heyete gezdirerek, detaylı bilgiler verdi. Ankara’nın en çok bilinen sembol çiçek çeşitleri ve hayvan türlerini yakından tanıma fırsatı bulan Ankara Kulübü heyetine Ankara’nın zengin yemek kültürü; yemek çeşitleri hakkında da sunum yapıldı.

Ankara Kulübü Genel Başkan Özaslan, Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin‘e Ankara Kulübü “Geleneksel Ankara Ezgileri”albümü ile Ankara Kulübü Derneği Dergisi ve 22 kitabını armağan etti.

Ankara Kulübü'nün Pursaklar buluşması_Siteler TV

ŞUBELER KOORDİNASYON TOPLANTISI

Pursaklar Endemik Vadi’nin gezilmesi ve kahvaltı ile devam eden programda Ankara Kulübü heyeti daha sonra Şubeler Koordinasyon Toplantısı’na geçti. Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, konuşmasında Ankara Kulübü olarak 13 Ekim’de Ankara’nın başkent oluşunun ve 16 gün sonra da 29 Ekim’de Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını hakkını verecek şekilde kutlamaları gerektiğini anımsatarak, bu kapsamda kendilerinin üstlendiği sorumluluk dahilinde yapılacak çalışmalar ve projeler hakkında bilgilendirmede bulundu, beklentilere cevap verecek şekilde tüm şubelerin de en iyi şekilde hazırlanarak, 100. yıl kutlama etkinliklerinde etkin bir şekilde yer almalarının önemine vurgu yaptı. Şube başkanları ve temsilcilerinin de tek tek konuştuğu toplantıda, şubelerin talep ve beklentileri, sorun ve tespitleri ve çözüm öneri ile faaliyetlerine ilişkin başlıklar ele alındı.

Ankara Kulübü'nün Pursaklar buluşması_Siteler TV

FERFENE BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Ankara Kulübü Şubeler Koordinasyon Toplantısı’nın ardından Ferfene etkinliğine geçildi. Pursaklar Belediyesi Abdurrahim Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Ferfene organizasyonu, oldukça keyifli geçti.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan Ferfene öncesi konuşmasında, Başkentin tarihi ve kültürel değerlerini yaşatmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, Ankara Kulübü’nün 1932 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleri ile kurulmuş, Ankara’nın tarihine, kültürüne, Seymenlik başta olmak üzere gelenek ve göreneklerine, folklorüne sahip çıkan ve yaşatan, ortak bir Ankara kültürü ve Ankaralılık, Başkentlilik bilincinin geliştirilmesi yönünde gayret eden Ankara’nın en eski ve etkili sivil temsilcisi olduğunu kaydetti.

Konuşmasında Seymen ve Bacıeren geleneği ile Ferfene geleneğini anlatan Özaslan, Ankara Kulübü’nün Seymen ve Bacıerenlerinin Ankara’nın özel günleri olan 5 Ekim, 13 Ekim ve 27 Aralık, 23 Nisan, 29 Ekim ve 30 Ağustos gibi tüm milli günlerde ve ilçelerin özel günlerinde görkemli gösterileriyle kutlamalara ayrı bir anlam ve değer kattığını,  Ferfene ve Saya gezmesi etkinlikleri ile gelenekleri yaşatmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Özaslan, Ankara’nın kaybolmaya-unutulmaya yüz tutan kültürel zenginlik ve değerlerinin yeniden ortaya çıkarılması ve yaşatılması, Seymen ve Bacıeren çalışmalarına katılım gösterilmesi noktasında ilçelerde de bu hassasiyetin yaşanmasını dilediklerini belirtti.

Genel Başkan Özaslan, Pursaklar’da kendilerine gösterilen nazik misafirperverlikten dolayı Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin’e, Pursaklar’da gün boyu süren etkinlikler kapsamında organizasyona katkılarından dolayı Ankara Kulübü Pursaklar Şube Başkanı Alibey Yüksel’e teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Ferfene etkinliğinde, Seymen ve Bacıeren gösterileri yapıldı, Genel Başkan Özaslan’ın da aralarında bulunduğu saz heyeti  eşliğinde Ankara türküleri söylendi.

BODRUM BELEDİYESİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ 06/2023 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

BODRUM BELEDİYESİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ 06/2023 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

BODRUM BELEDİYESİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ 06/2023 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir cevap yazın