Siteler-tv-logo-reklam
36 ncı Ahilik Haftası Ankara'da kutlandı_Siteler TV

36ncı Ahilik Haftası Ankara da kutlandı

18-24 Eylül 2023 tarihleri arasında yurt genelinde kutlanacak 36 Ahilik Haftası Kutlamaları çerçevesinde Ankara’da açılış töreni, Ulus Atatürk Anıtı önünde yapıldı.

36 ncı Ahilik Haftası Ankara'da kutlandı_Siteler TV

Ahilik Haftası  kutlama törenine; Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner ve ANKESOB Kurul Üyeleri ile bağlı odaların başkan ve yöneticileri ile federasyonların başkan ve yöneticilerinin yanı sıra Ankara Vali Yardımcısı Cihangir Güler, Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilleri Hüseyin Özcan ve Sait Atalay, Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bedri Ekşi ile çok sayıda esnaf  sanatkar ve vatandaş katılım gösterdi.

Bu yıl 18-24 Eylül 2023 tarihleri arasında 36’ncısı gerçekleştirilen Ahilik Haftası Kutlama Programı; 18 Eylül 2023 Pazartesi günü saat 10:30’da Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner tarafından Ulus Atatürk Anıtı’na (Ankara Zafer Anıtı) Ankara Kulübü Derneği Seymenleri eşliğinde çelenk konulmasının ardından Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

36 ncı Ahilik Haftası Ankara'da kutlandı_Siteler TV

Tören, Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı Gösterisi, Ankara Kulübü Derneği Seymen Gösterisi ve Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ekibinin sunduğu Şed Kuşanma gösterimi ile sürdürdü.

Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, Ankara’nın Ahilik kültürü açısından önemine vurgu yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: “Bu yıl 36’ncısını düzenlediğimiz Ahilik Haftamıza hoş geldiniz, şerefler verdiniz.

Ahilik 13. yüzyılda Ahi Evran-ı Veli tarafından kurulmuş esnaf ve sanatkarın örgütlenme biçimidir. Ahilik, meslekte, ticarette ve sanatta, doğruluğu, güzel ahlakı esas alan Türk esnaf ve sanatkarlarının örgütlenme biçimidir.  Ahilikte stokçuluk önlenmiş, kalite ve talebe göre dengeli üretim vardır.

36 ncı Ahilik Haftası Ankara'da kutlandı_Siteler TV

Türkler Anadolu’yu yurt edindiğinde ve göçebe hayatından yerleşik düzene geçtikleri o dönemde Anadolu’da ticaret ve sanat Bizanslıların elindeymiş. Ahi Evran, Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar tekke ve zaviyeler kurarak, Türk insanını hem meslek sahibi yapmış, ticaretle uğraşmalarının sağlamış, bununla birlikte o dönemde askeri ve dini eğitimler de verilmiş.

Dolayısıyla Osmanlı Devletinin kuruluşunda da Ahiler ön saflarda yerlerini almışlar, her zaman devletinin yanında olmuşlardır. Ahiliğin de başkenti Ankara’dır. 1290’lı yıllarda Ankara’da Ahi devleti kurulmuştur.

Ve bu devlet 60 yılın üzerinde Ankara ve çevresini yönetmiştir. O dönemden kalan Ahi eserleri camiler ve hanlar  bugün bile ayaktadır. Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı da Bacıyan-ı Rum’u kurarak, Türk hanımlarına el işi, kilim dokumayı, sofra düzmeyi öğretmiş.

36 ncı Ahilik Haftası Ankara'da kutlandı_Siteler TV

Fatma Bacı ‘eşine, işine, aşına sahip ol’ demiş. Eline, beline, diline sahip olan ahidir. Ahilikte dört prensip vardır: İlim, akıl, ahlak  ve çalışma üzerine kurulmuştur ahilik. Ahilik haftamızın hayırlara vesile olmasını cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”

Ankara Vali Yardımcısı Cihangir Güler de konuşmasında; “Din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeden herkese eşit yaklaşım gösterilen bir anlayışın simgesidir Ahilik. Toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak, aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır. Zengin fakir ayırımı yapmamak, dürüst bir şekilde çalışarak üretmek, alın teriyle kazanmak Ahilikte bir Ahlak kuralıdır.

Geçmişten günümüze birlik ve dayanışmamızı sağlayan en önemli unsurlardan biri olan Ahilik dünyada eşi benzeri bulunmayan Türk kültürüne özgü önemli bir birikimidir. Ankaralı esnaf ve tacirlerimizin Ahilik Haftasını kutluyor, hayırlı ve bereketli kazançlar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

36 ncı Ahilik Haftası Ankara'da kutlandı_Siteler TV

İLİN AHİSİ, KALFASI VE ÇIRAĞINA PLAKET VERİLDİ

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner ile Ankara Vali Yardımcısı Cihangir Güler’in konuşmalarının ardından tören programında; Ankara’da İlin Ahisi meslekte 50 yılı geride bırakan 74 yaşındaki sıcak demir ustası Cem Turhan Eskitoros, İlin Kalfası otomotiv-elektromekanik meslek dalında faaliyet gösteren Halil İbrahim Karakuş ve İlin Çırağı erkek kuaförlüğü meslek dalında Caner Kaşıkçı’ya, kısa tanıtımlarının ardından plaket ve sertifikaları ile çiçek takdiminde bulunuldu.

Kutlama programı, alanda bulunan esnaf ve sanatkarlara ve vatandaşlara Ahi Pilavı ikramıyla son buldu.

36 ncı Ahilik Haftası Ankara'da kutlandı_Siteler TV

BODRUM BELEDİYESİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ 06/2023 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

BODRUM BELEDİYESİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ 06/2023 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

BODRUM BELEDİYESİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ 06/2023 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir cevap yazın